Malatyanın Meşhur Köy Peyniri

03.10.2020
1.157
Malatyanın Meşhur Köy Peyniri
Sponsorlu Bağlantılar

Malatyanın Meşhur Köy Peyniri aynurunsofrasi
5 kg süt
1 çay kaşığı maya
Tuz
Yapılışı
5 kg sütümüzü ılık olacak şekilde ısıtıyoruz içine bir çay kaşığı güvendiğiniz helal sertifikalı peynir mayamızdan döküyoruz iyice karıştırıyoruz..kapağını kapatıp mayalanmasını bekliyoruz…ortalama yarım saat bir saat arası mayalanma gerçekleşiyor…kepçe veya kaşık yardımıyla karıştırıp kıvamı yoğurt kıvamına geldiyse mayalanma gerçekleşmiştir… uzun çubuklardan yapılmış orjinal süzgeçten kullanıyorum ben tabiki sizde yoktur siz evinizde her hangi biz süzgeç kullanabilirsiniz.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

1.Aşama tülbent veya tül süzeğe mayalanmış peynir lapamızı iki eşit parçaya bölüyoruz…üzerine tencereyi veya her hangi bir ağırlık ağırlık koyalım suyunu iyiye süzülsün.
2.Aşama tül süzgeçteki peynirlerimizi tekrar harmanlıyoruz içindeki suyu iyice süzülsün diye
3.Aşama peynirlerimizi bez süzgeçlerden çıkarıyoruz tencereye kaynar su koyuyoruz peynirlemizi kaynar suyun içine koyuyoruz 10-15 dk kaynar suyun içinde bekletiyoruz.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

4. Aşama kaynar suyun içinde çıkarttığımız peynirimizi soğuması için cıbıklı süzgeçin içine alıyoruz soğuyunca salamura tuzla bolca tuzlayalım.Peynirimizi iri iri doğrayalım kavanoza koyalım üzerine peynir altı suyunu üzerine kapatacak şekilde dolduralım ağzını sıkı kapatıp buzdolabında saklayabilirsiniz.Afiyet olsun.

Sponsorlu Bağlantılar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.