Kireç Suyunda Kayısı Reçeli

13.07.2020
14.399
Kireç Suyunda Kayısı Reçeli
Sponsorlu Bağlantılar

Kireç Suyunda Kayısı Reçeli
3 kg kayısı (yumuşak olmayacak )
2,5 kg toz şeker
2 litre su
1 tatlı kaşığı limon tuzu
1 kase toz kireç
3 litre su
Öncelikle toz kirece su ekleyelim karistiralim 1 saat bekletelim. Duru su yüzeye çıkmış ise kirec dibe çökmüşse üzeri kaymaksi bir tabaka oluşmuşsa dikkatlice suyu başka bir kaba süzelim. Kayısıları ortadan ikiye bölelim. Kayısıların üzerini kapatacak şekilde kireç suyunu (duru suyu) dökelim 3-4 saat bekletelim.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bu arada çekirdekleri kıralım içlerini bir taşım kaynatalım kabuklarını soyalım. Kayısıları kireçli sudan alalım 3-4kez bol suda yıkayalım süzülmesi için süzgeçte bekletelim. Şekeri ve suyu ocağa alalım. Serbet kaynayıp çok koyu bir kıva alınca kayısıları ve soyduğumuz çekirdek içlerini şerbete ekleyelim. Kayısılar suyunu saldığı için şerbetimiz yeniden seyrelecektir. Tekrar kıvam almasını bekleyelim. Bu arada üzerinde oluşan köpükleri kevgir yardımıyla alalım.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

Racelimizin olgunlaşması yaklaşık yarim ila bir saat sürecektir. Olduğununu anlamak için bir tabaga bir iki kaşık şerbetimizden koyalım 2-3 dk dolapta bekletelim istenilen kıvama gelmişse limon tuzunu ekleyip iki dk daha kaynatip ocaktan alalım. Kavanozlara bölelim. Ben reçellerimi steril ettiğim kavanozlara sıcak sıcak koyup kapatıp ters çevirdim bu şekilde vakumladim. NOT:Tanesi bol olsun istiyorsanız su oranını biraz azaltabilirsiniz sultan_ozgul_tursen‘e tesekkurler.

Sponsorlu Bağlantılar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!