Konserve Erik Yapımı

Konserve Erik Yapımı
Sponsorlu Bağlantılar

MUHTEŞEM KONSERVE ERİK YAPIMI
Erikler güzelce yıkanır sapları temizlenir. Ben birkaç posta yıkadım. Sonrasında büyük kevgire çıkarılır. Yeni kuru kavanozların yarısına gelecek şekilde 1 kiloluk büyük kavanozlara doldurulur. Hepsi bitince her 1 kg lık kavanoza 3 çorba kaşığı şeker olacak şekilde konulur. Hepsine konulunca 1 parmak boşluk kalacak şekilde hepsi içme suyu ile doldurulur. Kapakları sıkıca kapatılır.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Tencerenin tabanına bir tane el bezi konulup kavanozlar düz şekilde kapak yukarda olacak 😉 o şekilde dizilir. Kapaklarına gelene kadar su ile doldurulup kaynamaya başlayınca 1 saat kadar kaynatılır. Sonra havlu ile tek tek sudan çıkarıp düz bir zemine hemen ters çevrilir. Olur da o an döndürdükten sonra azıcık çok hafif sızma yapan olur ise dert etmeyin öyle kalsın tutuyor çünkü.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

Hepsi ters çevrildikten sonra üzeri bir battaniye ile örtülüp 1 gün bekletilir. 1 gün sonunda kontrol edilip kilere karanlık serin bir dolaba kaldırılır. Kışın açıp hemen içebilirsiniz.Bunu her meyve ile yapabilirsiniz.Şeker de böyle çok şekerli olmuyor normal oluyor siz eriğin tatlılığına göre 4-5 kaşıkta koyabilirsiniz
AFİYET OLSUN neslinin_mutfagi_‘na tesekkurler.

Sponsorlu Bağlantılar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!